Zasady Szkolenia Kadr Instruktorsko-Trenerskich w Jeździectwie
Polski Związek Jeździecki, kierując się potrzebą zagwarantowania jak najwyższej jakości kształcenia trenerów i instruktorów w jeździectwie, dąży do stałego podnoszenia standardów szkoleniowych, które nie tylko spełnią międzynarodowe normy, ale także uwzględnią unikalne aspekty i tradycje polskiego jeździectwa. Celem PZJ jest stworzenie spójnego systemu szkoleń, który umożliwi rozwijanie pasji, umiejętności i wiedzy jeźdźców na każdym poziomie zaawansowania. Proponowany system szkoleń promuje szacunek dla konia, bezpieczeństwo uczestników oraz długotrwałą pasję wśród wszystkich miłośników jeździectwa, a także bezpieczne warunki nauki i rozwoju z końmi dla dzieci i młodzieży. Tym samym obliguje każdą osobę związaną z uprawianiem sportu, wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, rozwojem osobistym lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich w zakresie jeździectwa do stosowania i przestrzegania Standardów Ochrony Dzieci i Młodzieży PZJ.
Uchwała nr 9/14/2022 z dnia 22.06.2022r.
KKS ustanawia wynagrodzenie egzaminatorów na kursach Instruktora Jazdy Konnej PZJ w wysokości zależnej od ilości uczestników następująco:
1. Do 10 uczestników 150% stawki sędziego głównego.
2. Powyżej 10 uczestników 200% stawki sędziego głównego.
Uchwała KKS nr 2/6/2022 z dnia 03.03.2022r.
Wszystkie osoby posiadające uprawnienia zdobyte na ministerialnych kursach instruktorskich, mogą uzyskać tytuł Instruktora Jazdy Konnej PZJ po spełnieniu następujących warunków:
- Pozytywne zaliczenie pełnej praktyki, zgodnie z zasadami praktyk Kursu Instruktora Jazdy Konnej PZJ, oraz przedstawienie dzienniczka praktyk do akceptacji KKS.
- Odbycie trzech szkoleń licencyjnych PZJ.
- Przedstawienie dokumentu potwierdzającego ukończenie kursu ministerialnego.
Uchwała Komisji ds. Szkolenia nr 4/05/2024 z dnia 15.05.2024
Komisja uchwaliła, że osoby z ministerialnymi uprawnieniami IRR muszą także mieć złotą odznakę do uzyskania tytułu IJK. Istnieje możliwość zwolnienia z ZOJ na podstawie udowodnionych wyników sportowych osiągniętych przed wprowadzeniem systemu odznak. Wnioski takie rozpatrywane będą indywidualnie przez Komisję.
Uchwała KKS nr 2/8/2022 z dnia 03.04.2022r.
KKS zatwierdza dziennik praktyk instruktorskich z następującymi poprawkami dotyczącymi awansu na Instruktora Jazdy Konnej PZJ dla osób posiadających inne uprawnienia:
- Osoby które posiadają uprawnienia ministerialne Instruktora Jazdy Konnej, mogą uzyskać tytuł Instruktora Jazdy Konnej PZJ, zgodnie z uchwałą nr 2/6/2022 z dnia 03.03.2022r.
- Osoby posiadające tytuł Instruktora Rekreacji Ruchowej, mogą uzyskać tytuł Instruktora Jazdy Konnej PZJ, po odbyciu kursu skróconego autoryzowanego przez PZJ.
- Osoby posiadające tytuł Instruktora Jeździectwa Powszechnego, mogą uzyskać tytuł Instruktora Jazdy Konnej PZJ, zgodnie z Zasadami Szkolenia Kadr Instruktorskich.
Uchwała KKS nr 6/18/2022 z dnia 29.11.2022r.
„W przypadku złożenia dziennika praktyk po upływie 12 miesięcy od zakończenia kursu i zdania egzaminu kursanta obowiązuje następująca procedura:
– do 6 miesięcy po upływie terminu: uprawniania zostaną wydane po ukończeniu 2 szkoleń licencyjnych zgodnie z wytycznymi określonymi w § 16
– od 6 do 12 miesięcy po upływie terminu: uprawniania zostaną wydane po ukończeniu 3 szkoleń licencyjnych zgodnie z wytycznymi określonymi w § 16 Zasad Szkolenia Kadr Instruktorsko-Trenerskich w Jeździectwie oraz zdaniu dodatkowego egzaminu przed komisją wyznaczoną przez KKS
– powyżej 12 miesięcy po upływie terminu: kursant zobowiązany jest do ponownego uczestnictwa w pełnym egzaminie oraz praktykach.”