Parajeździectwo
Parajeździectwo
Sportowa jazda konna osób niepełnosprawnych zarządzana przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI), obejmująca następujące dyscypliny jeździeckie: ujeżdżenie, powożenie. Jeden z odłamów parajeździectwa – paraujeżdżenie jest obecnie konkurencją paraolimpijską. W Polsce najbardziej rozwiniętą i do niedawna jedyną dyscypliną parajeździecką jest paraujeżdżenie. W paraujeżdżeniu organizowane są zawody dokładnie odpowiadające zwykłym zawodom: towarzyskie, promocyjne, ogólnopolskie i międzynarodowe.
Jak zostać zawodnikiem dyscypliny paraujeżdżenie?
Wszystkie osoby niepełnosprawne, które amatorsko uprawiają jeździectwo lub korzystają z zajęć hippoterapii, serdecznie zachęcamy do zainteresowania się ścieżką rozpoczęcia kariery sportowej.
Do tego, aby wystartować w swoich pierwszych zawodach sportowych, potrzebne jest spełnienie kilku warunków:
Należy dysponować diagnozą lekarską, stwierdzającą niepełnosprawność.
Z powyższą diagnozą trzeba się udać do klasyfikatora. Jest to osoba przygotowana do przeprowadzenia badań, tzw. klasyfikacji, mającej na celu przydzielenie przyszłego zawodnika do odpowiedniego poziomu sportowego, na którym będzie rywalizował. Zawodnicy rywalizują w pięciu grupach/poziomach, od I do V, przy czym na poziomie I rywalizują zawodnicy o największym stopniu niepełnosprawności, a na poziomie V o najmniejszym. Kontakt do klasyfikatorów można uzyskać w biurze PZJ.
Następnie należy uzyskać licencję startową PZJ, dla siebie i konia, na którym zawodnik zamierza startować. Można to zrobić w biurze Związku lub też drogą elektroniczną. Dla zawodników paraujeżdżenia, jak również ich koni, licencja jest bezpłatna. Jeśli chodzi o licencje koni, to w przypadku, gdy koń startuje również pod pełnosprawnym zawodnikiem, w innej dyscyplinie, koń musi mieć drugą, pełnopłatną licencję.
Na stronie internetowej PZJ, w zakładce „Parajeździectwo”, pod hasłem „Programy paraujeżdżeniowe” można się zapoznać z obecnie obowiązującymi programami, przewidzianymi w rywalizacji na wszystkich poziomach. Dla zawodników, którzy jeszcze nie są technicznie przygotowani do startu na swoim poziomie klasyfikacyjnym, przewidziane są testy novice, czyli nieco ułatwione programy wprowadzające, dzięki którym zawodnicy mogą stopniowo zdobywać doświadczenie startowe.
Teraz pozostaje już tylko wysłać zgłoszenie do zawodów.
Powodzenia!
POZOSTAŁE KONKURENCJE JEŹDZIECKIE