Powożenie

Home / Sport / Kadra Narodowa / Powożenie

Konkurencja

Powożenie

Trenerem Kadry Narodowej w powożeniu w kategorii zaprzęgi jednokonne jest Weronika Kwiatek, a Kadry Narodowej dzieci i młodzieży Roman Kusz. Największe sukcesy w konkurencji: Zaprzęgi czterokonne – Mistrzostwa Świata – medale brązowe: Zygmunt Szymoniak, Tadeusz Czerwiński – Frauenfeld 1974; Zygmunt Waliszewski – Apeldoorn 1976; Zygmunt Waliszewski, Tadeusz Czemiński, Antoni Musiał – Apeldoorn 1976; Zygmunt Waliszewski, Antoni Musiał, Władysław Adamczak – Windsor 1980; Zaprzęgi parokonne – Mistrzostwa Świata – medale srebrne i brązowe: Zygmunt Waliszewski, Tadeusz Czemiński, Zygmunt Szymoniak – 1975 – Sopot; Zygmunt Waliszewski, Antoni Musiał, Zygmunt Szymoniak – 1977 – Donaueschingen; Zygmunt Waliszewski, Antoni Musiał, Władysław Adamczak – 1981 – Zug; Zygmunt Waliszewski, Antoni Musiał, Władysław Adamczak – 1979 – Haras du Pin. Zaprzęgi jednokonne – Mistrzostwa Świata – medale złote, srebrne i brązowe: Bartłomiej Kwiatek 2018 – Kronenberg; Bartłomiej Kwiatek 2010 – Pratoni del Vivaro; Marcin Kilańczyk, Bartłomiej Kwiatek, Weronika Kwiatek 2016 – Piber; Weronika Kwiatek 2016 – Piber; Agnieszka Chwastek, Wiktor Pietrowski, Przemysław Zabłocki 2004 – Åstorp; Bartłomiej Kwiatek, Katarzyna Kuryś, Sebastian Bogacz 2018 – Kronenberg.

Kadra – Senior D1

Weronika Kwiatek
Weronika Kwiatek

Członkini Kadry Narodowej Seniorów - kadra A - w konkurencji powożenia zaprzęgami jednokonnymi D-1. W sporcie zawodowym od 2010 roku, wieloletnia reprezentantka Kadry Narodowej w singlach oraz w parach. Ma w swojej karierze liczne zwycięstwa w zawodach krajowych i międzynarodowych. W swojej kolekcji posiada medale z każdego stopnia podium Mistrzostw Polski, indywidualna oraz drużynowa wice-Mistrzyni Świata z 2016 roku, drużynowa wice-Mistrzyni Świata z 2020 roku. Trener kadry singli seniorów w latach 2016 oraz 2018 (zdobycie indywidualnego tytułu Mistrza Świata oraz drużynowego tytułu wice-Mistrza Świata). Trener Kadry Dzieci i Młodzieży w roku 2018.

Katarzyna Kuryś
Katarzyna Kuryś

Członkini Kadry Narodowej Seniorów - kadra A - w konkurencji powożenia zaprzęgami jednokonnymi D-1.

Adam Rak
Adam Rak

Członek Kadry Narodowej Seniorów - kadra B - w konkurencji powożenia zaprzęgami jednokonnymi D-1.

Arkadiusz Szpojda
Arkadiusz Szpojda

Członek Kadry Narodowej Seniorów - kadra B - w konkurencji powożenia zaprzęgami jednokonnymi D-1.

Dariusz Turzyński
Dariusz Turzyński

Członek Kadry Narodowej Seniorów - kadra B - w konkurencji powożenia zaprzęgami jednokonnymi D-1.

Kadra – Senior D2

Marek Baryłko
Marek Baryłko

Zawodnik SLKS Książ. W roku 2011, po 20 latach przerwy, powrócił do uprawiana sportu zaprzęgowego. Wielokrotny członek Kadry Narodowej. W swojej karierze uczestniczył 4–krotnie w Mistrzostwach Świata Zaprzęgów Parokonnych. Odznaczony Brązową Odznaką Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI. W roku 2016 zdobył Mistrzostwo Litwy na zawodach CAI 3*. W roku 2019 na zawodach CAIO 4* w Melykut /HU/ zespołowo zdobył II miejsce dla Polski. W sezonie 2022 zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski, na zawodach CAIO 4* Baborówko wygrał maraton, a wraz z zespołem zajął II miejsce dla Polski. Zawodnik posiada Mistrzowską Klasę Sportową.

Hubert Cytowski
Hubert Cytowski

Zaprzęgami zajmuje się od 2013 roku. Początkowo było to uczestnictwo w zawodach tradycyjnego powożenia, między innymi w serii zawodów w Książu. W następnych latach zaczął startować w zawodach krajowych i międzynarodowych w konkurencji zaprzęgów parokonnych, osiągając sukcesy, między innymi: - zawody CAI**-H2, Czechy, Kladruby - II miejsce; - zawody CAI**- H2, Bogusławice- I miejsce; - zawody CAI**-H2, Węgry, Vecsés – I miejsce; - zawody CAI***-H2, Książ – I i III miejsce. W rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego został sklasyfikowany na 4. miejscu.

Weronika Kwiatek
Weronika Kwiatek

W sporcie zawodowym od 2010 roku, wieloletnia reprezentantka Kadry Narodowej w singlach oraz w parach. Ma w swojej karierze liczne zwycięstwa w zawodach krajowych i międzynarodowych. W swojej kolekcji posiada medale z każdego stopnia podium Mistrzostw Polski, indywidualna oraz drużynowa wice-Mistrzyni Świata z 2016 roku, drużynowa wice-Mistrzyni Świata z 2020 roku. Trener kadry singli seniorów w latach 2016 oraz 2018 (zdobycie indywidualnego tytułu Mistrza Świata oraz drużynowego tytułu wice-Mistrza Świata). Trener Kadry Dzieci i Młodzieży w roku 2018.

Rafał Wojtacha
Rafał Wojtacha

Zawodnik pochodzący z Tarnowskich Gór na Górnym Śląsku, aktualnie reprezentant KJ Lando, powożący zaprzęgami parokonnymi. Na zawodach międzynarodowych reprezentuje Polskę od 2015 roku. Trzykrotny uczestnik Mistrzostw Świata w zaprzęgach parokonnych. Zawodnik ten to wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, w tym trzykrotny Mistrz Polski, wielokrotny zwycięzca rankingu PZJ w powożeniu zaprzęgami parokonnymi i zwycięzca rankingu FEI dla najlepszego powożącego zaprzęgami parokonnymi w roku 2018.

Kadra – Senior D4

Piotr Mazurek
Piotr Mazurek

Informacje o zawodniku zostaną zaktualizowane w najbliższym czasie. Obecnie brak informacji o zawodniku.

Wiesław Sadowski
Wiesław Sadowski

Od 30 lat prowadzi własną stajnię. Zajmował się hodowlą koni szlachetnej półkrwi, odnosząc sukcesy na wystawach krajowych. 15 lat temu zaczął swoją przygodę z powożeniem zaprzęgami czterokonnymi, powożąc ogierami fryzyjskimi. Starty w zawodach rozpoczął w 2013 roku, biorąc udział w zawodach tradycyjnego powożenia. Od 2016 roku zarejestrowany jako zawodnik PZJ, startujący w zawodach krajowych i międzynarodowych. Srebrny (2017) i brązowy medalista (2019) Mistrzostw Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi, uczestnik Mistrzostw Europy w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi (2021).

Kadra – U25 H1

Martyna Bebłot
Martyna Bebłot

Martyna Bebłot od 2 lat jest reprezentantką Kadry Narodowej w kategorii U25. W sporcie zaprzęgowym od niedawna. Trenuje pod okiem Weroniki Kwiatek oraz Jacka Kozłowskiego. Bierze udział w zawodach zaprzęgowych w kat. single i pary. Ma za sobą bardzo udane starty w kategorii U25, między innymi zajęcie 2. miejsca w ZK Bogusławice oraz 2. i 3. miejsca w ZK Jeżów. Zawodniczka bierze czynny udział w międzynarodowych zawodach powożenia tradycyjnego. Osiąga w nich bardzo duże sukcesy, wielokrotnie stała już na podium. Zawodniczka jest w klubie Stowarzyszenie Sportowe Golden Horse, a reprezentuje swoją rodzinną stajnię Dar-Mar.

Kacper Górski
Kacper Górski

Informacje o zawodniku zostaną zaktualizowane w najbliższym czasie. Obecnie brak informacji o zawodniku.

Jagoda Karpińska
Jagoda Karpińska

Zawodniczka reprezentująca Sudecki Ludowy Klub Sportowy Książ. Od dziecka związana z końmi, startująca na poziomie krajowym i międzynarodowym zarówno z kucami, jak i dużymi końmi. Uczestniczka Młodzieżowych Mistrzostw Europy, które odbyły się we francuskim Selestat w 2021 roku.

Bartosz Złoty
Bartosz Złoty

Wielokrotny uczestnik zawodów krajowych, międzynarodowych oraz czterokrotny uczestnik Mistrzostw Europy, gdzie w 2018 w Kisber Aszar zajął 2. miejsce w próbie ujeżdżenia, także w 2022 na Mistrzostwach Świata Młodych Koni w maratonie kombinowanym zajął wysokie 2. miejsce. Zawodnik został Wicemistrzem Polski na MPMK w Łącku.

Kadra – U25 P1

Katarzyna Górska
Katarzyna Górska

Młodzieżowa zawodniczka kadry narodowej. Uczestniczka zawodów krajowych i międzynarodowych. Reprezentantka Polski na ubiegłorocznych Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w węgierskim Kisbér-Ászár.

Kadra – Junior P1

Hubert Górski
Hubert Górski

Junior, który od 3 lat jest członkiem Kadry Narodowej. Startuje w zawodach na poziomie krajowym oraz międzynarodowym z licznymi miejscami na podium. Uczestnik Młodzieżowych Mistrzostw Europy Selestat 2021 & Kisber-Aszar 2022.

Zofia Górska
Zofia Górska

Zawodniczka startująca w zawodach rangi krajowej, zwyciężczyni klasy Ch-P1 podczas Zawodów Krajowych Jeżów 2022, uczestniczka Młodzieżowych Mistrzostw Europy Kisber-Aszar 2022. Zwyciężczyni klasy Ch-P1 podczas Zawodów Krajowych Jeżów 2022.

Bartosz Klupś
Bartosz Klupś

Zawodnik startuje na zawodach krajowych i międzynarodowych od 2019 roku. W tym czasie udało mu się dostać do kadry, do której jest powoływany od 4 lat. Startował na ME dzieci i młodzieży w Selestat (Francja) oraz w Kisber (Węgry).

Wojciech Rosiak
Wojciech Rosiak

Informacje o zawodniku zostaną zaktualizowane w najbliższym czasie.

Patron honorowy
Patron honorowy
Sponsorzy