Aktualności

Home / Aktualności / Seminarium poświęcone sędziowaniu Młodych Koni (A)

CZYTAJ TAKŻE

1 2 3 459

Seminarium poświęcone sędziowaniu Młodych Koni (A)

16 września, 2022

W dniach 1-4 września 2022 w niemieckim Warendorfie przy HKM Bundeschampionate odbyło się się seminarium poświęcone sędziowaniu młodych koni w konkurencji ujeżdżenia. Na zaproszenie Niemieckiego Stowarzyszenia Sędziów (DRV) wzięła w nim udział grupa dziesięciu polskich arbitrów oraz czterech specjalistów reprezentujących Polski Związek Hodowców Koni. Inicjatywie patronował Przewodniczący DRV dr Carsten Munk, który wielokrotnie gościł w Polsce jako ekspert na MPMK, natomiast ze strony polskiej organizację przedsięwzięcia wsparły : Marlena Gruca- Rucińska z ramienia PZJ (Komisja Ujeżdżenia) oraz Anna Cuber jako przedstawicielka PZHK. Strona niemiecka zapewniła uczestnikom wstęp na Bundeschampionate (łącznie z wydzielonym sektorem na głównej trybunie), a także trzy wspólne kolacje, które stały się okazją do wymiany spostrzeżeń oraz kontynuacji twórczej dyskusji na temat sędziowania.

Od strony merytorycznej seminarium przygotowane zostało przez dr Munka w niezwykle staranny i przemyślany sposób. Rozpoczęło się w czwartek wieczornym wykładem poświęconym omówieniu pryncypiów w ocenie młodych koni, różnicy w sędziowaniu koni wierzchowych i koni stricte ujeżdżeniowych oraz niuansom w delikatnej materii prognozowania wyczynowej perspektywy tychże koni. W kolejnych dniach wszyscy kursanci mogli skonfrontować te zalecenia z praktyką w wykonaniu najlepszych niemieckich sędziów wyspecjalizowanych w ocenianiu młodych koni – oprócz dr Carstena przejazdy na bieżąco komentowali: Reinhard Richenhagen (Wiceprzewodniczący DRV, sędzia GP, jeździec, hodowca i trener) oraz Peter Mannheim (równie doświadczony jeździec i sędzia GP). Uczestnicy seminarium byli pod ogromnym wrażeniem wiedzy wszystkich trzech mentorów oraz niesłychanej fachowości w ocenie, ze szczególnym podkreśleniem umiejętności wrażliwej analizy w połączeniu z obiektywną i rzeczową syntezą. Komentarze tłumaczone były bezpośrednio przez słuchawki dzięki niełatwej, całodziennej pracy Henryka Sobonia, przy czym dodatkowo w niedzielnych finałach porównać je było można z wykładnią oficjalnych zespołów sędziujących.

Seminarium było dla wszystkich uczestników doświadczeniem niezwykle inspirującym i przebiegało w bardzo koleżeńskiej atmosferze, a serdecznym podziękowaniom dla naszych niemieckich Kolegów towarzyszyły szczere życzenia kontynuowania w przyszłości takiej właśnie  formy poszerzania kompetencji w zakresie sędziowania młodych koni.

 

Program szkolenia

Lista uczestników

Sprawozdanie

WSPIERAJĄ NAS


AR 303 x 517
AR 303 x 517

Najbliższe szkolenia

19-20.05.2024
KJ Wiki, ul. Pilaska 3, Łódź
Szkolenie specjalistyczne licencyjne dla szkoleniowców z Ewą Mizgałą-Pręcikowską
20.05.2024
Becker Sport Equestrian Center, Gmina Żabia Wola, 96-321 Kaleń-Towarzystwo, ul. Magnolii 2a
Szkolenie specjalistyczne, licencyjne dla szkoleniowców PZJ
20-21.05.2024
Ośrodek Jeździecki Cavallino, Olimpin 40, Brzoza 86-061
Szkolenie licencyjne dla szkoleniowców z Janem Ratajczakiem

Komunikaty Komisji Jeździeckich

07.05.

2024

Protokół 9/2024
Pobierz
23.04.

2024

Protokół 8/2024
Pobierz
05.04.

2024

Protokół nr 6/2024
Pobierz
Wczytaj więcej
Patron honorowy
Patron honorowy
Sponsorzy
Partnerzy