Aktualności

Home / Aktualności / Seminarium poświęcone sędziowaniu Młodych Koni (A)

CZYTAJ TAKŻE

Seminarium poświęcone sędziowaniu Młodych Koni (A)

16 września, 2022

W dniach 1-4 września 2022 w niemieckim Warendorfie przy HKM Bundeschampionate odbyło się się seminarium poświęcone sędziowaniu młodych koni w konkurencji ujeżdżenia. Na zaproszenie Niemieckiego Stowarzyszenia Sędziów (DRV) wzięła w nim udział grupa dziesięciu polskich arbitrów oraz czterech specjalistów reprezentujących Polski Związek Hodowców Koni. Inicjatywie patronował Przewodniczący DRV dr Carsten Munk, który wielokrotnie gościł w Polsce jako ekspert na MPMK, natomiast ze strony polskiej organizację przedsięwzięcia wsparły : Marlena Gruca- Rucińska z ramienia PZJ (Komisja Ujeżdżenia) oraz Anna Cuber jako przedstawicielka PZHK. Strona niemiecka zapewniła uczestnikom wstęp na Bundeschampionate (łącznie z wydzielonym sektorem na głównej trybunie), a także trzy wspólne kolacje, które stały się okazją do wymiany spostrzeżeń oraz kontynuacji twórczej dyskusji na temat sędziowania.

Od strony merytorycznej seminarium przygotowane zostało przez dr Munka w niezwykle staranny i przemyślany sposób. Rozpoczęło się w czwartek wieczornym wykładem poświęconym omówieniu pryncypiów w ocenie młodych koni, różnicy w sędziowaniu koni wierzchowych i koni stricte ujeżdżeniowych oraz niuansom w delikatnej materii prognozowania wyczynowej perspektywy tychże koni. W kolejnych dniach wszyscy kursanci mogli skonfrontować te zalecenia z praktyką w wykonaniu najlepszych niemieckich sędziów wyspecjalizowanych w ocenianiu młodych koni – oprócz dr Carstena przejazdy na bieżąco komentowali: Reinhard Richenhagen (Wiceprzewodniczący DRV, sędzia GP, jeździec, hodowca i trener) oraz Peter Mannheim (równie doświadczony jeździec i sędzia GP). Uczestnicy seminarium byli pod ogromnym wrażeniem wiedzy wszystkich trzech mentorów oraz niesłychanej fachowości w ocenie, ze szczególnym podkreśleniem umiejętności wrażliwej analizy w połączeniu z obiektywną i rzeczową syntezą. Komentarze tłumaczone były bezpośrednio przez słuchawki dzięki niełatwej, całodziennej pracy Henryka Sobonia, przy czym dodatkowo w niedzielnych finałach porównać je było można z wykładnią oficjalnych zespołów sędziujących.

Seminarium było dla wszystkich uczestników doświadczeniem niezwykle inspirującym i przebiegało w bardzo koleżeńskiej atmosferze, a serdecznym podziękowaniom dla naszych niemieckich Kolegów towarzyszyły szczere życzenia kontynuowania w przyszłości takiej właśnie  formy poszerzania kompetencji w zakresie sędziowania młodych koni.

 

Program szkolenia

Lista uczestników

Sprawozdanie

WSPIERAJĄ NAS


AR 303 x 517
Siła Naszych Marzeń

Najbliższe szkolenia

10gru.
Ranczo Gościszów
Seminarium Licencyjne Sędziowskie B – 10.12.2023 Ranczo Gościszów, wykładowca: S.Helak – S/L/B/159/2023
11gru.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ul. Nowoursynowska 166, 02-787 Warszawa
S/L/B/194/2023 – Seminarium licencyjne sędziowskie B – 11.12.2023 SGGW Warszawa – wykładowca: Ewa Porębska-Gomółka
30paź.
Szkolenie prowadzone jest online za pomocą platformy Zoom
Szkolenia licencyjne online dla szkoleniowców PZJ

Komunikaty Komisji Jeździeckich

10
maj
Protokół nr 2 z dnia 28.03.2023
10 maj 2023
Do pobrania
15
mar
Protokół nr 1 z dnia 13.03.2023
15 marzec 2023
Do pobrania
19
gru
Protokół nr 9 z dnia 28.11.2022
19 grudzień 2022
Do pobrania
Wczytaj więcej
Patron honorowy
Patron honorowy
Sponsorzy
Partnerzy