Jeździec

Home / Porady jeździec / W co zaopatrzyć się przed pierwszą jazdą

Sprawdź także porady:

Porady jeździec

W co zaopatrzyć się przed pierwszą jazdą

Poradzimy ci, co musisz mieć, aby zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo podczas nauki jazdy konnej.

Po pierwsze kask! Ma on za zadanie chronić Twoją głowę przed urazami w przypadku upadku z konia, uderzenia głową o gałąź. Bez niego nie wsiadaj na konia! Po każdym poważniejszym wypadku powinno się go wymieniać.

Po drugie bryczesy! To wygodne, przeważnie elastyczne spodnie bez szwów po wewnętrznej stronie nogi, które mogłyby powodować otarcia, wąskie w łydce, aby można je było wsadzić do oficerek lub nałożyć na nie czapsy. Jeśli nie masz możliwości kupienia bryczesów, sięgnij po wygodne, dopasowane, ale rozciągliwe spodnie ze szwami, które nie obcierają.

Po trzecie buty! Powinny być płaskie, z niewielkim szerokim obcasem, powinny sięgać za kostkę, nie mogą mieć suwaka po wewnętrznej stronie nogi. Ideałem byłby zakup sztybletów z czapsami (inna nazwa to sztylpy) lub oficerek, ale bez nich można się na początek obyć.

Na początek to wystarczy, warto jednak pomyśleć o rękawiczkach, które zabezpieczą nasze dłonie przed otarciami, a także przed zimnem, długich podkolanówkach, które dobrze układają się w bucie lub pod sztybletami. Ideałem byłoby posiadanie kamizelki ochronnej, która zwiększy nasze bezpieczeństwo i w razie upadku chroni kręgosłup, klatkę piersiową i plecy przed urazami.

Pamiętajmy też, że jazda konna to sport elegancki, dlatego warto zadbać o to, by na koniu wyglądać schludnie!

Patron honorowy
Patron honorowy
Sponsorzy
Partnerzy