Zaznacz stronę
Home / Porady jeździec / Dyscypliny jeździeckie – WKKW

Jeździec

Sprawdź także porady:

Porady jeździec

Dyscypliny jeździeckie – WKKW

Jeśli jesteś spragniony adrenaliny, masz dużo charyzmy i wolę walki, powinieneś spróbować swoich sił we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. WKKW to taki „jeździecki” triatlon, na który składają się trzy konkurencje: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody i niezwykle widowiskowy cross, czyli bieg terenowy z przeszkodami. WKKW jest wszechstronnym sprawdzianem konia i jeźdźca, wymagającym dużego doświadczenia i odwagi.

Ujeżdżenie

Konkurs ujeżdżenia polega na wykonaniu odpowiednich figur na czworoboku o wymiarach 20 x 60 m. Sędziowie oceniają precyzję i elegancję wykonania figury, posłuszeństwo konia, jego sposób poruszania się w stępie, kłusie i galopie, a także dosiad jeźdźca.

Cross

Próba terenowa rozgrywana jest na urozmaiconym terenie z przeszkodami stałymi. Mogą to być kłody drzew, rowy, bankiety a także przeszkody wodne. Zawodnicy mają do pokonania, w zależności od klasy konkursu, dystans długości od 2300 do 6400 m, w tempie od 500 do 570 m/min. Na trasie znajduje się 15-40 przeszkód o wysokości do 120 cm. Przeszkody o dużym stopniu trudności muszą mieć alternatywną możliwość ich pokonania, łatwiejszą, ale bardziej czasochłonną.

Skoki

Konkurs skoków rozgrywany jest na zasadzie konkursu dokładności, przeszkody mają wysokość od 100 do 130 cm i nawet lekkie potrącenie przeszkody przez konia powoduje zrzutkę lub wyłamanie, a w konsekwencji punkty karne. Konkurs na parkurze jest sprawdzianem kondycji konia po próbie wytrzymałości.

Ciekawa jest historia tej dyscypliny. WKKW wywodzi się z tradycji wojskowej i znane już było przed 1902 rokiem, kiedy to w Paryżu rozegrano pierwszy konkurs,. Celem tych zawodów było zademonstrowanie zdolności, wytrzymałości i szybkości koni, jak również ich elegancji, a także zgrania konia z jeźdźcem. Po raz pierwszy WKKW zagościło na Olimpiadzie w roku 1912 w Sztokholmie, lecz do roku 1924 mogli w nich brać udział tylko oficerowie wojskowi w czynnej służbie. Zawodnicy cywilni zostali dopuszczeni w roku 1956. Kobiety zaczęły startować w zawodach WKKW dopiero w roku 1964 i do dziś współzawodniczą z mężczyznami.

Patron honorowy
Patron honorowy
Sponsorzy
SPONSORZY KADRY MŁODZIEŻOWEJ
PARTNER BEZPIECZEŃSTWA
Patroni medialni