Jeździec

Home / Porady jeździec / Czy masz zadatki na dobrego jeźdźca?

Sprawdź także porady:

Porady jeździec

Czy masz zadatki na dobrego jeźdźca?

Sprawdź, czy posiadasz cechy niezbędne dobrym jeźdźcom, które pozwalają osiągnąć sukces – jeśli tak, to nie pozostaje ci nic innego, jak tylko wsiadać na konia i szkolić jeździeckie umiejętności.

Czy jesteś wytrwały? Jeśli jesteś w stanie wielokrotnie i systematycznie powtarzać te same ćwiczenia, nie zrażając się tym, że nie zawsze wychodzą i nie rezygnować – masz szansę osiągnąć sukces. Doświadczeni jeźdźcy powiedzą ci, jak wiele czasu trzeba spędzić na koniu, nie spiesząc się, nie poddając, aby osiągnąć zamierzone rezultaty.

Czy jesteś otwarty? Rzeczy ważnych możesz uczyć się od każdego – tylko musisz być na to otwarty. Nauka płynie nie tylko od instruktorów i trenerów, ale także od innych uczniów. Czasem warto też wyciągnąć naukę z sytuacji, która nie jest warta naśladowania – czyli dowiedzieć się, jak czego nie należy robić.

Czy jesteś cierpliwy? Na efekty każdej pracy trzeba poczekać, zaś w jeździectwie czasem trzeba czekać dłużej niż w innych dziedzinach życia. Szczególnie, że w tym przypadku mamy do czynienia z żywym i myślącym zwierzęciem, które może mieć „własne zdanie” i do jego zmiany musimy go spokojnie przekonać. Czasem też trzeba być gotowym na to, że trzeba będzie się cofnąć, aby pójść dalej.

Czy umiesz skończyć w odpowiednim momencie?  Czy będziesz gotów zakończyć trening w momencie, kiedy wszystko idzie jeszcze znakomicie – musisz nauczyć się to wyczuwać i nie dać się skusić tym, że skoro tak dobrze idzie to zrobimy coś jeszcze. Zakończ trening sukcesem – to lepsze dla Ciebie i dla konia. Ponadto trzeba pamiętać, żeby zakończyć trening zanim zaczniemy przeciążać konia pracą i wysiłkiem.

Czy lubisz się uczyć? Jeśli tak, to bardzo dobrze – dobry jeździec powinien być gotowy do stałego podnoszenia swoich umiejętności.

Czy umiesz cieszyć się dążeniem do celu? Nie tylko sukces daje satysfakcję i radość, ale także, a może przede wszystkim dążenie do niego. Trening, cały proces przygotowywania się jest najważniejszy – bez niego nie ma następnych etapów i zajmuje 99% czasu.

Czy umiesz słuchać koni? Możesz się tego nauczyć, ale przede wszystkim musisz mieć świadomość, że trzeba to zrobić. To pozwoli ci efektywniej i z większą przyjemnością pracować z końmi.

Jeśli masz te cechy, a dodatkowo otworzysz się na to, aby poszukiwać tych, którzy pomogą ci w podniesieniu swoich umiejętności jeździeckich, nauczą cię rozwiązywać problemy, to jesteś na najlepszej drodze, żeby zostać jeźdźcem doskonałym.

Patron honorowy
Patron honorowy
Sponsorzy