Aktualności

Home / Aktualności / Polska drużyna skoczków wystartuje na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024!

CZYTAJ TAKŻE

Polska drużyna skoczków wystartuje na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024!

28 lipca, 2023

Polska drużyna skoczków w składzie: Adam Grzegorzewski i Issem, Maksymilian Wechta i Chepettano, Wojciech Wojcianiec i Chintablue, Przemysław Konopacki i Home-Run zdobyła 28 lipca kwalifikację olimpijską podczas rozgrywanych od 27 do 30 lipca zawodów CSIO w Pradze.

Polacy rywalizowali w Pradze z drużynami z Czech, Bułgarii, Węgier, Litwy, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Turcji, Uzbekistanu i Izraela. Kwalifikację olimpijską wywalczyła także ekipa Izraela.

„To jest przełomowy rok dla jeździectwa w Polsce, a drużynowa kwalifikacja skoczków jest dla nas wisienką na torcie. Zdobycie biletu na Igrzyska Olimpijskie to efekt ciężkiej i przemyślanej pracy zawodników, właścicieli koni i całego sztabu szkoleniowego skoków na czele z Trenerem Kadry Janem Vinckierem. To po raz kolejny potwierdzenie trafności systemu szkolenia Polskiego Związku Jeździeckiego, gdzie w sztabie zebraliśmy wybitnych specjalistów” – powiedział prezes PZJ, Marcin Kamiński.

„Ogromnie się cieszę, że drużyna polskich skoczków dołączy do biało-czerwonych ekip WKKW i ujeżdżenia, które w maju i czerwcu wywalczyły już kwalifikacje olimpijskie. Ostatni raz Polska wystawiła wszystkie trzy drużyny w ujeżdżeniu, skokach i WKKW podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Wówczas wróciliśmy z dwoma medalami, a od jutra będziemy wspólnie kontynuować nasze prace, aby ponownie zapisać się na kartach historii” – dodał.

Zawody kwalifikacyjne w Pradze rozgrywane były w ramach grupy C, czyli krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej.

„Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w polski sport jeździecki. To dla nas wielki dzień, bo udowodniliśmy, że można odnieść sukces ciężką pracą. Po 43 latach będziemy mieć 3 dyscypliny jeździeckie podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu” – powiedział Hubert Kierznowski, członek zarządu PZJ ds. sportu wyczynowego.

W maju 2023 roku kwalifikację olimpijską podczas Festiwalu Jeździeckiego Baborówko, wywalczyła już polska drużyna we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW) w składzie: Małgorzata Korycka i Canvalencia, Wiktoria Knap i Quintus 134, Jan Kamiński i Jard oraz Paweł Warszawski i Lucinda Ex Ani 4.

Z kolei w czerwcu polska drużyna ujeżdżenia w składzie: Żaneta Skowrońska-Kozubik i koń Romantic P, Magda Jura i Ron (hod. Małgorzata Lisiecka), Marta Sobierajska i Ultrablue de Massa oraz Mateusz Cichoń i Herzregent 2, wygrała kwalifikację olimpijską podczas rozgrywanych o 7 do 11 czerwca 2023 roku zawodów w Budapeszcie.

Polska wystawiła drużyny w ujeżdżeniu, skokach i WKKW ostatni raz podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Biało-czerwona drużyna skoczków zdobyła wówczas srebrny medal, a Jan Kowalczyk wywalczył na koniu Artemor złoty medal. Polska drużyna ujeżdżenia zajęła 4. miejsce.

W 2024 roku mija setna rocznica wywalczenia przez rotmistrza Adama Królikiewicza na koniu Picador brązowego medalu Igrzysk Olimpijskich, które także były rozgrywane w Paryżu. Para startowała w skokach przez przeszkody. Ponowne wywalczenie medalu w jeździectwie w przyszłym roku, właśnie w Paryżu, byłoby pięknym uhonorowaniem setnej rocznicy tego sukcesu sportowego.

fot. dzięki uprzejmości portalu kadraskoki.pl

WSPIERAJĄ NAS


AR 303 x 517
Siła Naszych Marzeń

Najbliższe szkolenia

30wrz.
JKS Umiastów, ul. Umiastowska 72c, 05-850 Umiastów
T/U/J/342/2023 – Szkolenie licencyjne dla szkoleniowców z Jocelyn Danby (konkurencja A, B, C)
30wrz.
Stajnia Pałac Runowo, Runowo 23 76-230 Potęgowo
T/U/J/341/2023 – Szkolenie specjalistyczne, licencyjne dla szkoleniowców PZJ z Roos Dyson (konkurencja A, B, C)
02paź.
Polski Związek Jeździecki, ul. Gilarska 5, 03-589 Warszawa
W/P/1/2023 – Kurs Podstawowy dla kandydatów na Lekarza Weterynarii PZJ

Komunikaty Komisji Jeździeckich

10
maj
Protokół nr 2 z dnia 28.03.2023
10 maj 2023
Do pobrania
15
mar
Protokół nr 1 z dnia 13.03.2023
15 marzec 2023
Do pobrania
19
gru
Protokół nr 9 z dnia 28.11.2022
19 grudzień 2022
Do pobrania
Wczytaj więcej
Patron honorowy
Patron honorowy
Sponsorzy
Partnerzy
Wspierają Nas