Aktualności

Home / Aktualności / Oświadczenie Zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego

CZYTAJ TAKŻE

1 2 3 76

Oświadczenie Zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego

4 września, 2023

Polski Związek Jeździecki jest organizacją społeczną zrzeszającą miłośników koni i jeździectwa w Polsce. Fundamentem działania zapisanym w naszym statucie jest praca społeczna tysięcy osób, które łączy miłość do koni i zaangażowanie w rozwój ruchu jeździeckiego.

Jednym z zadań Związku zapisanych w statucie jest kreowanie właściwych postaw etycznych. W tym zadaniu mieści się dbałość o standardy szkolenia i właściwe standardy relacji między wszystkimi osobami, którym bliskie są nasze ideały.

Pragniemy jednak podkreślić, że nie ma w naszym Związku tolerancji dla zachowań destrukcyjnych, krzywdzących innych, mogących być odbierane jako mowa nienawiści, czy zachowania dyskryminacyjne, noszące znamiona molestowania, czy przemocy na tle seksualnym, religijnym, czy rasistowskim. Nieustannie doskonalimy własne zasady i procedury tak, by umożliwiały wczesne wykrywanie tego rodzaju przypadków i odpowiednią reakcję.

Przez ponad 95 lat naszej aktywności jej fundamentem była praca z młodzieżą. Zaszczepianie jej miłości do koni, ducha sportowej rywalizacji, serca do walki o najwyższe trofea jeździeckie. To niezwykle trudne i odpowiedzialne zadanie. Dziesiątki tysięcy adeptek i adeptów, dla których konie stały się życiową miłością, tysiące nagród i trofeów, które udało się osiągnąć, miliony pozytywnych emocji, łez wzruszeń, głębokich przyjaźni na całe życie, to bilans, z którego jesteśmy dumni i który nie byłby możliwy bez naszych przyjaciół, sponsorów, osób wspierających.

Wiemy, jak ważne jest Państwa zaufanie, dlatego zapewniamy, że nie ustajemy w wysiłkach, by wszystkie problemy, które nieuchronnie mogą pojawić się w tak dużej i rozległej organizacji, były rozwiązywane sprawnie, transparentnie i z jak największą pieczołowitością.

Z ogromnym niepokojem przyjęliśmy informacje przedstawione w materiale programu “Superwizjer”, a które, choć związane z jedną osobą, dotykają całego naszego środowiska. Wyjaśnieniu sytuacji nadaliśmy absolutny priorytet. Deklarujemy pełną współpracę oraz zobowiązujemy się do przeprowadzenia dokładnego i transparentnego śledztwa w tej sprawie. Będziemy w pełni współpracować z uprawnionymi do działania w takich przypadkach organami, przede wszystkim z prokuraturą i policją. Bezpieczeństwo uczestników szkoleń jest dla nas priorytetem.

Pragniemy jednocześnie poinformować, że realizowane są, w porozumieniu z ekspertami, następujące działania, które mają udoskonalić nasze procedury:

– jesteśmy w trakcie powoływania komisji przeciwko zachowaniom niepożądanym, której celem będzie wyjaśnienie zdarzeń w ośrodku w Dziemianach powiązanych z bezpieczeństwem i jakością szkoleń,

– rozpoczęliśmy analizę dokumentów wewnętrznych Związku pod kątem wprowadzenia koniecznych zmian zapobiegających niedozwolonym zachowaniom,

– w najbliższych dniach skierujemy zaproszenie do współpracy ekspertów, których zadaniem będzie opracowanie szczegółowej procedury przeciwko zachowaniom niepożądanym dla klubów oraz związków wojewódzkich,

– w efekcie podjętych działań w najbliższych tygodniach zaprojektujemy oraz jak najszybszej wdrożymy cykl obowiązkowych szkoleń dla wszystkich trenerek i trenerów w zakresie zachowań niepożądanych,

– opracujemy i wdrożymy bezpieczny, zapewniający poufność system zgłoszeń dla każdorazowych, niepokojących przypadków niepożądanych zachowań.

Zarząd Polskiego Związku Jeździeckiego

WSPIERAJĄ NAS


AR 303 x 517
AR 303 x 517

Najbliższe szkolenia

27.04.2024
Stajnia Biały Las – Przybylscy, Wierzbna, 58-130 Żarów
Konferencja metodyczno-szkoleniowa dla szkoleniowców z Elizą Skórczyńską i Natalią Stodołą (konkurencja A)
27.04.2024
KJ Liljówka, ul. Jeździecka 3, 62-010 Stęszewko
Kurs podstawowy sędziowski B – 27.04.2024 KJ Liljówka – wykładowca: Natalia Gruszka
30.04.2024
Hipodrom Sopot, Polna 1, 81-745 Sopot
Seminarium licencyjne komisaryczne z Małgorzatą Szkudlarek

Komunikaty Komisji Jeździeckich

23.04.

2024

Protokół 8/2024
Pobierz
05.04.

2024

Protokół nr 6/2024
Pobierz
05.04.

2024

Protokół nr 7/2024
Pobierz
Wczytaj więcej
Patron honorowy
Patron honorowy
Sponsorzy
Partnerzy