Aktualności

Home / Aktualności / Oświadczenie Zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego

CZYTAJ TAKŻE

Oświadczenie Zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego

4 września, 2023

Polski Związek Jeździecki jest organizacją społeczną zrzeszającą miłośników koni i jeździectwa w Polsce. Fundamentem działania zapisanym w naszym statucie jest praca społeczna tysięcy osób, które łączy miłość do koni i zaangażowanie w rozwój ruchu jeździeckiego.

Jednym z zadań Związku zapisanych w statucie jest kreowanie właściwych postaw etycznych. W tym zadaniu mieści się dbałość o standardy szkolenia i właściwe standardy relacji między wszystkimi osobami, którym bliskie są nasze ideały.

Pragniemy jednak podkreślić, że nie ma w naszym Związku tolerancji dla zachowań destrukcyjnych, krzywdzących innych, mogących być odbierane jako mowa nienawiści, czy zachowania dyskryminacyjne, noszące znamiona molestowania, czy przemocy na tle seksualnym, religijnym, czy rasistowskim. Nieustannie doskonalimy własne zasady i procedury tak, by umożliwiały wczesne wykrywanie tego rodzaju przypadków i odpowiednią reakcję.

Przez ponad 95 lat naszej aktywności jej fundamentem była praca z młodzieżą. Zaszczepianie jej miłości do koni, ducha sportowej rywalizacji, serca do walki o najwyższe trofea jeździeckie. To niezwykle trudne i odpowiedzialne zadanie. Dziesiątki tysięcy adeptek i adeptów, dla których konie stały się życiową miłością, tysiące nagród i trofeów, które udało się osiągnąć, miliony pozytywnych emocji, łez wzruszeń, głębokich przyjaźni na całe życie, to bilans, z którego jesteśmy dumni i który nie byłby możliwy bez naszych przyjaciół, sponsorów, osób wspierających.

Wiemy, jak ważne jest Państwa zaufanie, dlatego zapewniamy, że nie ustajemy w wysiłkach, by wszystkie problemy, które nieuchronnie mogą pojawić się w tak dużej i rozległej organizacji, były rozwiązywane sprawnie, transparentnie i z jak największą pieczołowitością.

Z ogromnym niepokojem przyjęliśmy informacje przedstawione w materiale programu “Superwizjer”, a które, choć związane z jedną osobą, dotykają całego naszego środowiska. Wyjaśnieniu sytuacji nadaliśmy absolutny priorytet. Deklarujemy pełną współpracę oraz zobowiązujemy się do przeprowadzenia dokładnego i transparentnego śledztwa w tej sprawie. Będziemy w pełni współpracować z uprawnionymi do działania w takich przypadkach organami, przede wszystkim z prokuraturą i policją. Bezpieczeństwo uczestników szkoleń jest dla nas priorytetem.

Pragniemy jednocześnie poinformować, że realizowane są, w porozumieniu z ekspertami, następujące działania, które mają udoskonalić nasze procedury:

– jesteśmy w trakcie powoływania komisji przeciwko zachowaniom niepożądanym, której celem będzie wyjaśnienie zdarzeń w ośrodku w Dziemianach powiązanych z bezpieczeństwem i jakością szkoleń,

– rozpoczęliśmy analizę dokumentów wewnętrznych Związku pod kątem wprowadzenia koniecznych zmian zapobiegających niedozwolonym zachowaniom,

– w najbliższych dniach skierujemy zaproszenie do współpracy ekspertów, których zadaniem będzie opracowanie szczegółowej procedury przeciwko zachowaniom niepożądanym dla klubów oraz związków wojewódzkich,

– w efekcie podjętych działań w najbliższych tygodniach zaprojektujemy oraz jak najszybszej wdrożymy cykl obowiązkowych szkoleń dla wszystkich trenerek i trenerów w zakresie zachowań niepożądanych,

– opracujemy i wdrożymy bezpieczny, zapewniający poufność system zgłoszeń dla każdorazowych, niepokojących przypadków niepożądanych zachowań.

Zarząd Polskiego Związku Jeździeckiego

WSPIERAJĄ NAS


AR 303 x 517
Siła Naszych Marzeń

Najbliższe szkolenia

30wrz.
JKS Umiastów, ul. Umiastowska 72c, 05-850 Umiastów
T/U/J/342/2023 – Szkolenie licencyjne dla szkoleniowców z Jocelyn Danby (konkurencja A, B, C)
30wrz.
Stajnia Pałac Runowo, Runowo 23 76-230 Potęgowo
T/U/J/341/2023 – Szkolenie specjalistyczne, licencyjne dla szkoleniowców PZJ z Roos Dyson (konkurencja A, B, C)
02paź.
Polski Związek Jeździecki, ul. Gilarska 5, 03-589 Warszawa
W/P/1/2023 – Kurs Podstawowy dla kandydatów na Lekarza Weterynarii PZJ

Komunikaty Komisji Jeździeckich

10
maj
Protokół nr 2 z dnia 28.03.2023
10 maj 2023
Do pobrania
15
mar
Protokół nr 1 z dnia 13.03.2023
15 marzec 2023
Do pobrania
19
gru
Protokół nr 9 z dnia 28.11.2022
19 grudzień 2022
Do pobrania
Wczytaj więcej
Patron honorowy
Patron honorowy
Sponsorzy
Partnerzy
Wspierają Nas