Koń

Home / Porady koń / Kupiłeś konia. Sprawdź, czego jeszcze potrzebujesz

Sprawdź także porady:

Porady koń

Kupiłeś konia. Sprawdź, czego jeszcze potrzebujesz

Pisaliśmy o tym, jak z głową wybrać konia dla siebie. Mamy nadzieję, że nasze rady były pożyteczne. Teraz podpowiemy, co jeszcze będzie potrzebne, aby rozpocząć piękną przygodę z nowym wierzchowcem.

Siodło. Mając własnego konia, nie możemy obyć się bez siodła. Ma ono zapewnić wygodę jeźdźcowi, umożliwić przyjęcie właściwej pozycji na koniu, a jednocześnie nie przeszkadzać wierzchowcowi. Są różne rodzaje siodeł np. do ujeżdżenia, do skoków, do rajdów, wo westernu itp. Jednak osobom, które nie są jeszcze zdecydowane na uprawianie konkretnej dyscypliny jeździeckiej, polecamy siodło uniwersalne, które będzie nam służyć niemal w każdej sytuacji. Aby zapewnić komfort naszemu koniowi warto skorzystać z usługi dopasowania siodła. Specjalista przyjedzie do stajni, zmierzy konia i pomoże wybrać najlepsze siodło.

Czaprak. Inaczej zwany potnikiem to płachta, którą kładziemy bezpośrednio na końskim grzbiecie i na nim umieszczamy siodło. Czaprak chroni konia przed otarciami i pochłania nadmiar potu. Są różne rodzaje czapraków, podobnie jak typy siodeł.

Popręg. Popręg jest pasem, który służy do zapięcia siodła na konia, utrzymuje je w jednej pozycji. Rodzaj popręgu dopasowujemy do rodzaju siodła.

Ogłowie. To sprzęt, który zakładamy na głowę konia. Zapewnia nam on możliwość komunikowania się z pyskiem konia. zwierzęciem, aby pomagać sobie w kierowaniu koniem. Powinno być odpowiednio dopasowane, dobrej jakości i wytrzymałe. Nie może obcierać głowy konia!

Kantar i uwiąz. Kiedy koń nie pracuje, powinniśmy mieć dla niego kantar i uwiąz. Są one potrzebne, żeby konia prowadzić, przywiązać do koniowiązu na czas zabiegów pielęgnacyjnych i siodłania. Ponieważ właśnie w kantarze wierzchowiec będzie chodził przez większość czasy, należy go wybrać rozsądnie, pod kontem wygody konia i wytrzymałości sprzętu. Jest wytrzymały i dostępny w wielu wariantach kolorystycznych, co stanowi go idealnym kantarem na start.

Sprzęt do czyszczenia konia. Każdy koń musi posiadać własny sprzęt do czyszczenia! W zestawie powinno się znaleźć zgrzebło – służy ono do rozczyszczania zaklejek.  Miękka szczotka pozwala usunąć kurz i brud z końskiej sierści. Osobna szczotka do grzywy i ogona ułatwi rozczesywanie. Kopystka ułatwi wyczyszczenie koniowi kopyt. Może również przydać się specjalna szczotka do kopyt.

Oczywiście wymieniony w poście sprzęt to niezbędne minimum, które musimy mieć dla swojego konia na początek.

Patron honorowy
Patron honorowy
Sponsorzy
Partnerzy