Koń

Home / Porady koń / Choroby koni – gruda

Sprawdź także porady:

Porady koń

Choroby koni – gruda

Gruda u koni to ostre wypryskowe zapalenie skóry, które bardzo szybko przechodzi w formę przewlekłą. Rozpoczyna się w zgięciu pęcinowym i najczęściej dotyczy kończyn tylnych. Gdy trwa bardzo długo dochodzi do stwardnienia tkanki podskórnej w tej okolicy i może prowadzić do kulawizny.

Sezon jesienno-zimowy z chłodnymi, deszczowymi dniami, błotem na padokach, pastwiskach a także na ujeżdżalniach i placach sprzyja pojawianiu sie tej choroby. Konie przebywają dłużej w stajni, gdzie często mają kontakt z głęboką, mokrą ściółką. Wilgoć, sól oraz ekskrementy atakują delikatną skórę w zgięciu stawu pęcinowego, co otwiera drogę bakteriom, grzybom i pasożytom. Konie osłabione, posiadające długie szczotki są bardziej narażone na wystąpienie grudy. Grudę najczęściej powodują bakterie beztlenowe, ale także w zeskrobinach można stwierdzić obecność świerzbowców.

Pierwszym objawem może być zaczerwienienie skóry w zagięciu pęcinowym. Następnie pojawia się świąd. Kolejnym etapem są wysięk i strupki przypominające zaschnięte błoto.

Leczenie grudy jest procesem długotrwałym i wymagającym cierpliwości. Przede wszystkim należy zadbać o poprawę higieny – koń powinien stać na suchej, często wymienianej ściółce. Gruda to choroba mająca charakter nawrotowy, dlatego należy zadbać o to, aby wyeliminować przyczyny jej powstawania. Przy lekkim nasileniu choroby może wystarczyć działania osuszające przy użyciu preparatów z cynkiem. Jednak kiedy zmiany są ropiejące i rozległe koniecznie należy wezwać lekarza weterynarii. Może okazać się konieczne zastosowanie antybiotyków, leków przeciwzapalnych lub przeciwpasożytniczych.

Codzienna pielęgnacja przy grudzie powinna zaczynać się od dokładnego oczyszczenia zainfekowanej okolicy wodą z mydłem lub środkiem odkażającym (np. zawierającym chlorheksydynę) i obfitego spłukania. Pozwala to usunąć zanieczyszczenia i zaschły wysięk. Skórę należy dokładnie osuszyć. Dopiero na tak przygotowana skórę możemy stosować preparaty z tlenkiem cynku lub leczenie zaordynowane przez lekarza weterynarii.

Patron honorowy
Patron honorowy
Sponsorzy
Partnerzy