SZYBKIE LINKI:

Kadra Dzieci, Juniorów i Młodych Jeźdźców przed konkursami Pucharu Narodów, czyli wywiad z trenerami Kadry

Użyj klawiszy ← → by przeglądać treści

23.05.2016

W nadchodzącym drugim tygodniu Baltica Spring Tour rozegrane zostaną konkursy CSIOCh (dla kategorii Dzieci) i CSIOJ (dla kategorii Juniorów), w których wystartują także Reprezentanci Polski (zawody CSIOY zostały odwołane z powodu braku zgłoszeń, spowodowanym maturami). Rozmawiamy z Trenerem Kadry Juniorów i Młodych Jeźdźców, Rudolfem Mrugałą oraz z Trenerem Kadry Dzieci, Tomaszem Włodarskim.

Czy znamy już składy ekip na nadchodzące zawody podczas Baltica Spring Tour w Ciekocinku oraz Future Champions w Hagen?

Rudolf Mrugała: Skład Juniorów na Baltica Spring Tour i Future Champions w Hagen jest już znany, choć ostateczną decyzję, które cztery pary pojadą w Pucharze Narodów, podejmę na zawodach, po tym jak wszystkie konie przejdą pozytywnie przeglądy weterynaryjne oraz wystartują w pierwszym konkursie. W ekipie oficjalnej Juniorów w Ciekocinku będą rywalizować: Stanisław Piątkowski i Aaron 340, Kamila Rokita i Santiago 7, Martyna Rynkiewicz i Nirmette, Filip Lewicki i Don Juan H, Monika Grundkowska z Dhaha. Zaś Adam Grzegorzewski i Joanna Marciniak wystartują w ramach zawodów CSI2*. Do Hagen natomiast jadą Monika Grundkowska z Dhaha, Adam Grzegorzewski z Okarino i Zazou Szumawa, Dajana Pawlicka z Bebeto i Campari, Kamila Rokita z Santiago 7, Martyna Rynkiewicz z Nirmette oraz Filip Lewicki. Wśród tych zgłoszonych sześciu par, pięć wystartuje w ekipie oficjalnej i jeśli uzyskamy zgodę FEI – jeden zawodnik indywidualnie. Nie przewidujemy startu Młodych Jeźdźców w Hagen ze względu na trwające matury.

Tomasz Włodarski: Jeśli chodzi o Kadrę Dzieci, to wiemy, że do Ciekocinka jedzie siedem zawodników: Aleksandra Kierznowska i Dior V, Juliana Suska i Gilea, Maria Baehr i La Strada L, Gniewko Jachimowicz i Falentino, Vivian Brattli i Claasm, Agnieszka Kiewrel z Trok K i Nevada oraz Kacper Moksiewicz z Quicki de Verger o Casilon B. Spośród nich – po pozytywnie przebytych przeglądach weterynaryjnych i pierwszych startach – na miejscu wybiorę cztery pary, które wystartują w Pucharze Narodów. Mamy także już skład ekipy Dzieci do Hagen, gdzie pojadą: Maria Baehr, Vivian Brattli, Gniewko Jachimowicz i Agnieszka Kiewrel.

Jaką formę reprezentują nasze Kadry Dzieci i Młodzieży?

Rudolf Mrugała: Jeśli chodzi o Kadrę Juniorów i Młodych Jeźdźców, to oczywiście starty w Ciekocinku i Hagen to także starty kontrolne i kolejne sprawdziany przed Mistrzostwami Europy. W obu kategoriach wiekowych jesteśmy na etapie budowania nowej mocnej ekipy, choć mamy naprawdę ku temu dobre podstawy. W kategorii Juniorów mamy co prawda prawie samych debiutantów, jednak ich forma sportowa jest na dobrym poziomie. Młodzi Jeźdźcy to z kolei Juniorzy, którzy w zeszłym roku przeszli poziom wyżej, a wymogi stawiane Młodym Jeźdźcom są dużo wyższe. Najbliższe starty kontrolne pokażą, jaka ostatecznie jest forma naszych Juniorów i Młodych Jeźdźców, a wierzę, że zawodnicy obu kategorii spiszą się dobrze.

Tomasz Włodarski: Udane starty naszych kadrowiczów w kategorii Dzieci w Lamprechtshausen (AUT) pokazały, że ich forma jest silna i że ten skład sprawdził się. Niemniej najbliższe starty w Ciekocinku i Hagen to starty kontrolne, które pozwolą nam ocenić formę bardziej długofalowo. Na pewno obecna ekipa Dzieci jest mocna i mamy nad czym pracować, żeby z jak najlepszej strony pokazać się na Mistrzostwach Europy.

Jakich wyników możemy spodziewać się na Mistrzostwach Europy, które w tym roku odbędą się w Millstreat (IRL) w dniach 26-31 lipca?

Rudolf Mrugała: Najważniejsze dla nas jest to, aby forma Juniorów i Młodych Jeźdźców podczas startów kontrolnych się stabilizowała i oczekujemy startów poprawnych technicznie i bezbłędnych przebiegów. Trudno jest na ten moment przewidywać, jakie będą wyniki, ale oczywiście walczymy, żeby były one jak najlepsze.

Tomasz Włodarski: Zeszłoroczny sukces i brązowy medal w kategorii Dzieci na Mistrzostwach Europy na pewno trudno będzie powtórzyć czy poprawić, ale nasza tegoroczna grupa jest bardzo silna, zarówno w rywalizacji drużynowej, jak i indywidualnej. Na pewno będziemy walczyć, żeby lokaty były jak najwyższe. Na ten moment mamy 5-6 naprawdę dobrych par, więc wierzę, że ta rywalizacja na ME będzie dla nas udana.

Dziękujemy za wywiad i życzymy zawodnikom kategorii Dzieci, Juniorów i Młodych Jeźdźców udanych startów w najbliższych zawodach w Ciekocinku i Hagen!

Na zdjęciu: zawodnicy w kategorii Dzieci i Juniorzy w Lamprechtshausen (AUT).