SZYBKIE LINKI:

MEMORIAŁ Generała Michała GUTOWSKIEGO

Użyj klawiszy ← → by przeglądać treści

01.11.2017

Miło mi poinformować, że dnia 4 listopada 2017 (sobota), podczas Halowych Międzynarodowych Zawodów w Skokach CSI 3* w Lesznie odbędzie się konkurs memoriałowy poświęcony Panu Generałowi Michałowi GUTOWSKIEMU.

Początek konkursu jest zaplanowany na godz. 16.00.

Przed rozpoczęciem konkursu odbędzie się spotkanie znajomych i przyjaciół Pana Generała, na które serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych. Spotkanie ma charakter informacyjno – wspomnieniowy. Memoriał Gen.

Michała Gutowskiego jest organizowany w Lesznie po raz drugi, za co serdecznie DZIĘKUJEMY Organizatorom zawodów oraz Władzom Miasta Leszna.

Pierwsze po odejściu Pana Generała Memoriały odbywały się w Warszawie, podczas CAVALIADY oraz na hipodromie Legii. Przeniesienie Memoriału do Leszna i honorowanie tej Wielkiej Postaci polskiego jeździectwa w Wielkopolsce, z racji historii życia Pana Generała, tej z lat najmłodszych jak i późniejszej Jego drogi jest ze wszech miar zasadne.

Generał Michał GUTOWSKI urodził się 14.09.1910 r. w Maciszewicach (dawny powiat kaliski, obecnie gm. Błaszki – pow. sieradzki). Zmarł w Warszawie dnia 23.08.2006. Był najdłużej żyjącym dowódcą pułków Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Długa i przebogata jest historia życia Generała Michała Gutowskiego, zarówno jako wybitnego jeźdźca jak i wspaniałego Żołnierza – Wielkiego Patrioty.

Nie sposób wymieniać wszystkich dokonań Pana Generała w tym krótkim wspomnieniu, ale warto, zwłaszcza młodemu pokoleniu przypomnieć, że: - miał na swoim koncie wiele sukcesów sportowych w dyscyplinie skoków, w okresie międzywojennym, uwieńczonych startem w Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie 1936, - był wybitnym oficerem 17 Pułku Ułanów im. Króla Bolesława Chrobrego, 10 Pułku Strzelców Konnych oraz 2 Pułku Pancernego. Był jedynym w historii polskiej wojskowości, który dowodził formacją konną jak i pancerną. Jako rotmistrz, we wrześniu 1939, na początku II Wojny Światowej dowodził pułkiem konnym, a kończył ten tragiczny rozdział naszej historii w roku 1944, w randze majora – dowódcy pułku pancernego 1 Dywizji Pancernej Gen. Stanisława Maczka. - został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych oraz jako jedyny żołnierz 1 Dywizji Pancernej – amerykańskim odznaczeniem Legion of Merit. - po zakończonej wojnie nie dane Mu było wrócić do Polski, gdyż nie o taką Polskę walczył ! Dopiero po zmianach ustrojowych 1989 bywał w Polsce częściej i był przyjmowany z należnym Mu szacunkiem nie tylko przez byłych żołnierzy, ale też i przedstawicieli władz Polski.

Na stałe powrócił do Ojczyzny w roku 2002, po śmierci żony Zofii. - będąc już w Polsce zaangażował się w organizację Szwadronu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, w prace Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, a przede wszystkim przybliżanie tradycji kawaleryjskich młodemu pokoleniu. - był niekwestionowanym autorytetem w sprawach kawalerii i jeździectwa.

Drogi Panie Generale bardzo mam Ciebie dziś brakuje !

W imieniu Prezesa Polskiego Związku Jeździeckiego Pana Janusza Sołtysiaka, Rodziny Pana Generała oraz własnym, zapraszam wszystkich do Leszna.

DO ZOBACZENIA.

Marcin Szczypiorski